Съвсем естествено е развитието на материалите и технологиите да даде отражение и при смесителите за баня. Като цяло ако трябва да се стандартизират критериите отличаващи условно казано добрите от не толкова прецизно изработените смесители за баня биха могли да се отличат няколко основни елемента, които могат да се нарекат задължителни компоненти.
Първото условие не само при типа сензорни смесители, а при всички е това тялото да бъде отлято от чист месинг без шупли, а не от някаква сплав. Това в голяма степен дава отражение не само в издръжливостта и времето за употреба на смесителя, но и намалява до минимум риска батерията да шуми по време на употреба. Нека не пренебрегваме и плътното хромирано покритие защитаващо смесителите от корозия и неравности водещи до естетически недостъци или дори до възможни наранявания при допир. Втори съвсем не маловажен елемент е самата смесителна глава. Добре би било тя да бъде от висок клас керамика с устойчиви затварящи дискове. Това от своя страна би гарантирало по-дълготрайна употреба във времето. Когато говорим конкретно за сензорни смесители при тях има вариант изобщо да няма смесителна глава в зависимост от предназначението на батерията и мястото където ще се ползва, тъй като в някои случаи се залага подаване само на студена вода без необходимост от смесване. Също така в случай, че смесителят има ръкохватка е добре тя да бъде метална.
Като оставим качествените показатели на заден план най-важното както при всички стандартни така и в категорията сензорни смесители за мивка за баня, е те да бъдат удобни за ползване. За да бъде това така е необходимо правилно да се съобразят габаритите на смесителя и на мивката на която ще бъде поставен. Обикновено по-голямото удобство е продиктувано от по-големите габарити на един смесител. Тук се има предвид височината и дължината на чучура, както и това дали аератора има наклон ако се налага и колко е голям той.
Ако трябва да говорим директно по темата сензорни смесители има няколко неща които са от съществено значение. Най-същественото вероятно е това дали смесителят ще работи с батерии или ще бъде с постоянно захранване от мрежата. И двата варианта имат своите предимства. Когато смеистелят работи на батерии например няма опастност при спиране на тока смесителят да стане неизползваем. Минус е обаче, че периодично батериите е необходимо да бъдат подменяни с нови, което е минимален но все пак разход на време и пари. Друго което трябва да се знае е че не всички сензорни смесители всъщност смесват вода. При някои от тях няма смесително тяло и трябва да бъде добавено допълнително при желание. Причината за това е че в някои обществени сгради няма подгряване на вода и е преценено, че няма да бъде предоставена на потребителите възможност за избор на температурата, тъй като погледнато в мащаб това би означавало голям разход на пари. Като цяло по подразбиране сензорните смесители се ползват не в домашни условия, а в обществени обекти като молове, бензиностанции, болници, държавни институции и др.
Целта от употребата на смесители със сензор спестяването на вода в огромен мащаб поради избягването на недобросъвестност, липса на възпитание или нехайство. В тази връзка има различни типове сензорни смесители и за мивка и за писоари например. Еквивалент който работи без сензор например са смесителите снабдени с бутон или педал. Това също гарантира, че след като потребителят се оттегли водният поток ще бъде спрян. Естествено сензорните смесители са естествен резултат от развитието на технологиите и са далеч по естетически, хигиенно и функционални издържани от алтернативните си варианти. Освен това вече могат да се закупят сензорни смесители и на много ниска цена в сравнение с минали периоди.