Понятието смесители за душ вероятно за мнозина е доста обширно и създава асоциации и различни представи в съзнанието. За да може да се направи бърз и възможно по-правилен избор, вероятно би било добре да се направят някои основни разграничения между различните варианти като конструкция, функционалност и начин на монтаж.
От съществено значение, още преди да се започне работата по изграждането на новата баня, е твърдо да се реши дали ще се ползват смесители за душ или външни такива за вграждане. И при двата варианта има специфики, които предопределят полагането на водопроводната инсталация. Решението за това на кой от двата вида ще се заложи е от първостепенно значение. При първия вариант, трябва да се прецени според конкретната необходимост колко консуматора ще бъдат захранвани.
Консуматори са например:
Според броя им се избира сред съответните смесители за души колко изхода да имат. Всички вградени такива имат задължително два входа съответно за топлата и студената вода и от един до пет изхода, захранващи избраните консуматори. Има вариант, при който може да се ползва стандартен смесител за душ само с един изход, но да бъде комбиниран с разпределител с вход за смесената вече вода и няколко изхода. Всъщност това изпълнение понякога чисто конструктивно, а и естетически е доста издържано, тъй като възможностите за избор като дизайн при стандартните трипътни смесители за душ е доста по-голямо в сравнение с ограничените възможности за избор измежду смесители с повече от един изход. Във връзка с монтажа е добре да се обърне внимание на това дали дадените модели имат кутия покриваща тялото за вграждане или не.
Това ще бъде от огромно значение за това дали ще се наложи поставянето на стена от гипсокартон. При повечето модели, които са с кутия дълбочината на монтаж е поне около единадесет сантиметра, което автоматично налага полагането на допълнителна стена. В другия случай онези модели които са с хубаво месингово тяло, то обикновено е доста плитко до около шест сантиметра. В този случай стандартната замазка покриваща водопроводните тръби е достатъчна, което не налага поставянето на гипсокартонена стена и съответно спестява доста пространство в банята.
При онези, които са предназначени за външно монтиране, има няколко разграничения като конструкция и функционалност. Например това дали ще има чучур или не. Тези варианти с чучур често се наричат смесители за душ и вана. За някои потребители наличието на чучур е от голямо значение, а за други е абсолютно ненужен елемент. Естетствено изборът е личен и според навиците и необходимостите. От скоро има и среден вариант и това са смесители за душ с чучур, но такъв който е подвижен и позволява да се прибира и да се вади. Също така има една категория, която става все по-популярна особено с падането на цената във времето и това са термостатни смесители за душ. Накратко при тях има смесителна глава с терморегулатор, чиято функция е да поддържа предварително зададената температура. Отделно такива модели могат да бъдат комбинирани с душ система, състояща се от душ пита и ръчен душ. Връзката между двата елемента се осъществавя посредством къс шлаух.
Тази комбинация позволява много добре да се избере височината, на която да се постави душ системата независимо от това на каква височина от пода са изкарани топлата и студената вода, на които се монтират избраните смесители за душ.
От гледна точка на дизайна и тук има многобройни възможности за избор между различни форми независимо дали преобладават овални или правоъгълни форми. Също така може да се избира дали покритието да бъде стандартно хромирано или да бъде в цвят например бял, черен или с покритие в златист цвят както при ретро моделите.