Вероятно любопитен факт е това, че музей във Великобритания има експонат на вградено казанче от 60-те години на миналия век. Казваме го поради множеството полемики и спорове около това до колко удачен вариант са структурите за вграждане с висяща тоалетна чиния, дали са се доказали във времето и абсолютните митове и нелепи предположения ескалиращи до твърдения от страна на "пълни лаици" в тази област, че евентуалното сервизиране на вградено казанче с висяща тоалетна чиния е свързано неминуемо с къртене, разбиване и отстраняване на плочки в банята. Пълен абсурд. Евентуалното сервизиране на структура за вграждане се извършва единствено и само през активиращия бутон и то изключително лесно и бързо. Така, че на всички онези които са имали или имат някакви колебания в изборът си дали да сложат моноблок или висяща тоалетна чиния, ще кажем да бъдат спокойни и да не се ограничават.
Вероятно няма спор, че монтажът на висяща тоалетна чиния е далеч по-издържан в естетическо отношенние в сравнение с това да се ползва най-обикновен моноблок. Също като при моноблоците така и при всяка висяща тоалетна чиния има особености от гледна точка на функционалност, дизайн и монтаж. Едно от нещата свързани с визията и здравината е дали порцеланът покрива цялата висяща тоалетна чиния или е изрязана и извивката на канала за мръсната вода е видим.
Също така дали това е висяща тоалетна чиния със скрит монтаж или шпилките и гайките ще бъдат видими. При по-евтините висящи тоалетни чинии има отвори за видим монтаж, но това определено разваля визията и създава предпоставки за натрупване на мръсотия. Има разлика и в типовете скрит монтаж. Може конкретната висяща тоалетна чиния да бъде със скрит монтаж, но отворите да бъдат отстрани и да се слагат допълнително бели декоративни тапи. При други висящи тоалетни чинии със скрит монтаж, той се осъществява през отворите за капака и след цялостния монтаж няма никакви отвори.
Друга важна характеристика на всяка висяща тоалетна чиния е това с какво обливане ще бъде. Възможностите са четири основни типа. Първият и най-обикновен е стандартно обливане с кух улей както са при видима и идеал стандард например. Вторият тип е така нареченото пълно обливане, което се осъществява посредством множество отвори под целия ръб на дадената висяща тоалетна чиния. Такъв тип обливане ползват Рока и Серел например. Третият тип който напоследък набира популярност е така нареченото rimfree или rimless обливане. Това означава висяща тоалетна чиния без ръб. Дори при този тип обливане има разновидности и особености на които е добре да се обърне внимание преди покупката. Четвъртият вид обливане е предложен само от идеал стандард и се нарича акваблейд. То представлява тънък прорез във висящата тоалетна чиния, но за момента това е прекалено нов метод на отмиване, за да се каже дали е по-добър от останалите или достатъчно ефективен.
Все по-често се обръща внимание и на размера на желаната висяща тоалетна чиния. Обикновено повечето модели са с дължина над 50см. В последните години обаче вероятно поради малките размери на баните все по-предпочитани станаха компактните размери висящи тоалетни чинии с къса проекция 48см. Такъв тип висяща тоалетна чиния би била изключително полезна особено ако от размера й зависи възможността за отваряне на врата например.
Друга особеност и възможност за диференциране като функционалност при избора на висящи тоалетни чинии е например това дали имат биде с бидетна арматура в порцелана. Друго важно нещо е капакът на тази висяща тоалетна. Тук нямаме предвид толкова факта дали този капак ще бъде със стандартно или с механизъм за плавно затваряне, а това от какъв материал е изработен и дали е направен за конкретния модел висяща тоалетна чиния или е случайно пригоден.